|
Działaność Szkolnego Klubu Wolontariusza w I semestrze roku szkolnego 2011/2012
W I semestrze roku szkolnego 2011/2012 do Szkolnego Klubu Wolontariusza należało 40 osób (uczniowie z kl. I b, I d, I TH/TOUG, II a, II b, II d, II TI, II WZ a, III a, III TH, III TI). W związku z ogłoszeniem przez Parlament Europejski roku 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu, po raz drugi szkolny wolontariat, który działa od 7 lat, miał swoje święto – 5 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który stanowił zakończenie w naszej szkole obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu. Z tej okazji w udekorowanej plakatami promującymi ideę wolontariatu szkole wolontariusze rozdawali uczniom i pracownikom szkoły samoprzylepne serduszka, wychowawcom klas pierwszych przekazano scenariusze lekcji dotyczące wolontariatu. W ramach obchodów tego święta zorganizowano spotkanie dla wolontariuszy z dyrektorem Caritas, ks. Maciejem Szmucem, oraz panią Joanną Zembal ze wspólnoty Sant’Egidio, którzy opowiedzieli o misjach wolontariackich na Haiti oraz pomocy bezdomnym.
Klub kontynuował współpracę z instytucjami i ośrodkami oraz nawiązał współpracę z innymi, aby zetknąć młodzież z różnymi problemami dotyczącymi naszego społeczeństwa, w celu pokonywania barier mentalnych. W ramach pracy wolontariatu współpracowaliśmy z następującymi instytucjami:
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie – 14. 09 odbyło się spotkanie opiekunek SKW, Katarzyny Mickiewicz – Bindas i Karoliny Kubowicz z kierownik ŚDS, Małgorzatą Korzeniec, zaplanowano współpracę na bieżący rok szkolny; 25 listopada przebrane za wróżki i czarownice wolontariuszki poprowadziły zabawę andrzejkową dla niepełnosprawnych, przygotowały konkursy, fanty i poczęstunek; 12 stycznia pomagaliśmy w zorganizowaniu Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych pn. „Opowieści Wigilijne”, który odbył się w sali widowiskowej Chojeńskiego Centrum Kultury; podczas przeglądu przyznano nam tytuł przyjaciela ŚDS za bezinteresowną pomoc, życzliwość oraz obecność w życiu placówki;
-
Centrum Wolontariatu, stowarzyszenie „Polites” w Szczecinie, któremu podlega Szkolny Klub Wolontariusza – wymiana doświadczeń, przekazywanie informacji o działalności klubu;
-
Dom Dziecka w Trzcińsku – Zdroju – 22 grudnia przekazaliśmy świąteczne dary – owoce i słodycze, które zebraliśmy głównie dzięki wsparciu kl. III c i jej wychowawcy - mgr Marka Bednarza;
-
Dom Pomocy Społecznej w Trzcińsku – Zdroju – odbyły się dwie owocne wizyty, głównie z udziałem nowych wolontariuszy z kl. I TH/TOUG: we wrześniu oraz 20 stycznia, z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wolontariusze odwiedzili pensjonariuszy ze słodkim poczęstunkiem, wizyty zaowocowały bliższymi kontaktami części podopiecznych DPS z wolontariuszami, którzy odwiedzają znajome „babcie” i „dziadków” częściej.
-
Ośrodek Pomocy Społecznej w Chojnie – od września ubiegłego roku uczestniczymy we współpracy z OPS w projekcie „Asystent Seniora”, polegającym na regularnym odwiedzaniu przez pary wolontariuszy samotnych osób wyznaczonych przez kierownika OPS, niestety, w ostatnim czasie dwie seniorki zmarły; 22 grudnia tradycyjnie zaangażowaliśmy się w zorganizowanie wigilii dla osób samotnych, która odbyła się w Centrum Kultury w Chojnie - wolontariuszki śpiewały kolędy, zajęły się obsługą oraz porządkowaniem sali, pomagały najstarszym uczestnikom spotkania dotrzeć na nie i powrócić do domu.
-
Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej – pomogliśmy zorganizować Obiad Bożonarodzeniowy dla bezdomnych i ubogich, który odbył się w Szczecinie; wolontariusze oraz kilku nauczycieli przygotowali ponad czterdzieści paczek zawierających ciepłą odzież, artykuły spożywcze i przydatne bezdomnym rzeczy, które zostały przekazane potrzebującym na zakończenie uroczystego obiadu;
Z powodu ciężkiej choroby osoby prowadzącej Fundację „Mam Marzenie” oddział w Szczecinie, zmuszeni byliśmy zawiesić współpracę z tą instytucją.
Wolontariat zorganizował ponadto na terenie naszej szkoły akcję „Góra Grosza”– w okresie od 22 listopada do 22 grudnia zebrano 5645 monet o wartości 155 zł 68 gr.
W związku z obchodzonym w 2012 roku Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej wraz z partnerami z Anglii włączymy się w działania związane z obchodami tego roku. Weźmiemy w drugim semestrze udział we wspólnym projekcie dotyczącym seniorów. Wyznaczono do tych działań wolontariuszy i po diagnozie potrzeb seniorów w naszym rejonie został sformułowany wstępny harmonogram planowanych działań, który został przesłany partnerom z Anglii.
mgr Katarzyna Mickiewicz – Bindas
mgr Karolina Kubowicz
|